Wyszukiwarka:
Wi-Fi
 
 

Przykładowa konfiguracja Livebox z Neostrady TP

W podanym poniżej artykule przybliżymy Państwu podstawowe zasady i porady dotyczące pierwszej konfiguracji urządzeia sieciowego dostarczanego przez Telekomunikację Polską - Liveboxa

Konfiguracja routera TP – Livebox

Jak wiemy, w ofercie Telekomunikacji Polskiej od kilku lat znajduje się oferta Internetu przewodowego i mobilnego, połączona w jednym urządzeniu, nazwanym Livebox. Dzięki tej usłudze, użytkownik otrzymuje router wraz z potrzebnym oprogramowaniem i okablowaniem, w celu skorzystania z takich usług jak Internet stacjonarny, telewizja internetowa, telefonia mobilna oraz Internet przesyłany bezprzewodowo dzięki wbudowanej karcie sieciowej. Obserwując różnorodne fora i panele dyskusyjne, zauważyć można że głównie ta ostatnia opcja jest przyczyną wielu problemów i niejasności ze strony użytkowników. Wielokrotnie nie są oni w stanie właściwie skonfigurować otrzymanego urządzenia tak, aby spełniało ono zapewnione przez producenta opcje.  W znacznej części przypadków wina leży po stronie abonenta, jak również w niektórych momentach – nieprzejrzystego interfejsu użytkownika, w którym komendy skierowane są w większej części do odbiorców średniozaawansowanych i ekspertów, niż do laików. W tym artykule postaram się wyjaśnić podstawowe zasady rządzące konfiguracją routera Livebox poprzez opis procesu konfiguracyjnego, wraz z ilustracjami, mającymi na celu ułatwienie działania.

 

Konfigurujemy router Livebox – instrukcja krok po kroku

Przed przystąpieniem do właściwej konfiguracji, należy upewnić się czy router został podłączony do prądu, czy działa, i czy poprzez dołączone okablowanie do komputera przesyłany jest sygnał cyfrowy. Można to sprawdzić, obserwując lampki znajdujące się na spodzie urządzenia. Jeśli diody oznaczające połączenie mobilne, internetowe i zasilanie świecą światłem ciągłym, oznacza to, iż wszystkie wymienione kroki zostały przeprowadzone właściwie. Jeśli choć jedna z lampek miga w stałych odstępach czasu, oznacza to, że któreś z podłączeń nie działa właściwie lub urządzenie nie otrzymuje prądu poprzez zasilanie. W takim przypadku konfiguracja będzie niemożliwa.

Jeżeli jednak wszystkie diody LED świecą światłem ciągłym a router odpowiada na zadane komendy, możliwe jest przejście do podstawowych kroków konfiguracyjnych. Ustawienia fabryczne nie dostosowują się automatycznie do sprzętu i preferencji użytkownika, w związku z czym zaraz po podłączeniu możliwe będzie jedynie połączenie się ze stroną główną Telekomunikacji Polskiej, w celu uzyskania pomocy technicznej i dalszych porad użytkowania. Aby uzyskać stałe połączenie z zasobami Internetu, należy wykonać kolejne kroki :

 

Po pierwsze, należy uruchomić przeglądarkę przy użyciu komputera stacjonarnego, gdyż w przypadku konfiguracji zdalnej występują spore problemy. Po uruchomieniu aplikacji, należy wpisać dane routera w pasek adresu. Jest to ten pasek, w którym najczęściej wpisujemy adres strony, którą chcemy odwiedzić. Na przykład www.strefawifi.pl. Tam też należy wpisać adres serwera, który domyślnie oznaczony jest jako 192.168.1.1. Po wpisaniu adresu powinno pojawić się okienko, takie jak pokazano na zdjęciu poniżej. W nim należy ponownie wpisać wymieniony niżej numer, jak również hasło dostępowe, które ustawione jest domyślnie jako „admin”. W nowszych typach oprogramowanie w okienku logowania wpisać należy login i hasło. W tym przypadku w obydwa pola wpisać należy „admin”. Po właściwej autoryzacji nastąpi logowanie do panelu administracyjnego

1

Gdy już znajdujemy się w zaprezentowanym na zdjęciu poniżej menu, w celu właściwej konfiguracji połączenia internetowego bądź mobilnego, należy skorzystać z sekcji Moje usługi, a następnie – Dostęp do Internetu. W tym miejscu znajdują się wszystkie potrzebne dane konfiguracyjne i możliwość zmiany parametrów. Jak widać w oknie Moje usługi, skonfigurować możemy również połączenie telefoniczne, dostęp to kanałów telewizyjnych i wideo telefonii, jednak te usługi są opracowane przejrzyście i nie dostarczają użytkownikom najmniejszych problemów w procesie dostosowywania ustawień.

1

Po kliknięciu opcji Dostęp do Internetu, ukaże się kolejne okienko logowania, które sprawia użytkownikom sporo problemów. Pamiętajmy – w tym panelu nie wpisujemy danych routera (jego adresu czy hasła „admin”). W oknie logowania wpisać należy dane kontaktowe, które zawarte są w umowie, którą podpisaliśmy z Telekomunikacją Polską. Jest to najczęściej podana przez nas nazwa użytkownika, którą łatwo znaleźć w umowie dzięki zakończeniu @neostrada.pl . To właśnie tę informację należy wpisać w polu „Nazwa użytkownika”. Jeśli chodzi o hasło, jest nim ciąg liter i liczb wyszczególniony również w umowie, zaraz obok nadanej użytkownika nazwie. W tym miejscu bardzo istotna jest wielkość liter wyszczególnionych w haśle na druku umowy. Każda litera zapisana jako duża, tak musi zostać wpisana w pole hasła. Po wprowadzeniu wymaganych informacji klikamy „Zastosuj”

Po właściwym wprowadzeniu hasła dostępowego router zacznie automatycznie wyszukiwać połączenia Internetowego, dostosowując podstawowe parametry, a w obecnych wersjach firmware’u – dostosowane zostanie również połączenie bezprzewodowe przesyłane za pomocą karty sieciowej. Po właściwym wyszukaniu sieci, naszym oczom ukaże się komunikat zgodny z tym podanym na ilustracji poniżej.

Jako że router sam wyszukał najbardziej potrzebne dane i ustawienia, w rękach użytkownika pozostaje jedynie zastosowanie i zatwierdzenie ich, a następnie sprawdzenie, czy wszystko działa poprawnie, i czy zostało wykryte i ustawione właściwe połączenie Internetowe. Wszystkie dane widnieć będą w tabelce wyświetlanej przez router, która wyglądać powinna tak, jak na ilustracji poniżej

Router został już skonfigurowany i można bez przeszkód korzystać z pełnej dostępności zasobów sieciowych. W kolejnych artykułach znajdą Państwo również opisy konfiguracji bezprzewodowego połączenia Wi-Fi.

Zdjęcia: tp.pl

Podobne publikacje

Ostatnie komentarze na forum

Gość: I do not even know the way I ended up here, however I assumed this post was great. I don\'t realize who you are however certainly you\'re going to a famous blogger when you aren\'t already. Cheers!
17-03-2017 godzina 23:55:31
I do not even know the way I ended up here, however I assumed this post was great. I don\'t realize who you are however certainly you\'re going to a famous blogger when you aren\'t already. Cheers!
Gość: klaudia
27-10-2013 godzina 16:45:09
Jak włączyc to pierwsze okienko prosze o szybką pomoc . krok po kroku :)
Gość: basior
27-03-2013 godzina 01:02:36
jak mam zrobi zebym nie miał podłączonego rutera do kompa i nadal korzystać internetu przez wi-fi
?
Wszystkie komentarze (8)