Wyszukiwarka:
Wi-Fi
 
 

Bluetooth

Technologia bluetooth zapoczątkowała w 1994 roku firma L.M.Ericsson, która wspólnie z czterema innymi firmami (IBM, Intel, Nokia i Toshiba) uformowała grupę SIG. Celem tej grupy było stworzenie podstawowego standardu który by ujednolicił połączenia bezprzewodowe pomiędzy urządzeniami przenośnymi, które cechowałaby niska cena, mały zasięg oraz mały pobór mocy.

Nazwa Bluetooth powstałą od cześć Haralda Sinozębego (duń. Blaatand, ang. Bluetooth), który zjednoczył walczące ze sobą plemiona duńskie i norweskie. Bluetooth podobnie próbuje „zjednoczyć” różne technologie jak komputery, komórki, aparaty cyfrowe itp.

Technologia ta pracuje w zakresie 2,4 GHz częstotliwości i posiada zasięg do 10 m, jednak na otwartej przestrzeni można uzyskać do 200 m. Nadajnik i odbiornik w technologii Bluetooth w odróżnieniu od IrDA nie muszą się widzieć nawzajem. Bluetooth wykorzystuje krótkozakresowe fale radiowe i zapewnia przepustowość rzędu 1Mb/s, czyli mniejszą niż IrDA. Sieci oparte na tej technologii posiadają strukturę hierarchiczną, opierającą się o tzw. Pikosieci, które maksymalnie mogą składać się z ośmiu urządzeń. W konfiguracji tej sieci jedno urządzenie nadzoruje transmisję danych pomiędzy pozostałymi urządzeniami. Pikosieci mogą być łączone w większe struktury. Bezpieczeństwo Bluetooth opiera się na częstej zmianie częstotliwości nadawanego sygnału w celu utrudnienia przechwycenia go.

Ostatnie komentarze na forum

Gość: gremlin
25-03-2009 godzina 18:15:46
hej mam takie pytanie czy da sie jakos polaczyc palm tungsten t3 za pomoca Bluetooth do sieci wi fi ? czy to moga byc inne standardy ??
Wszystkie komentarze (2)