Wyszukiwarka:
Wi-Fi
 
 

Kilka słów o routerze

Mogłoby się wydawać że to urządzenie nie jest niczym niezwykłym, jednak jest całkowicie odwrotnie i dodatkowo ma bardzo ciekawę historię ewolucji przez lata którą na prawdę warto poznać.

Tak dużo mówi się o sieciach bezprzewodowych, różnorodnych systemach przesyłania pakietów danych, czy kolejnych technologiach powstających w oparciu o najnowsze rozwiązania telekomunikacyjne. Całość systemu jednak w głównej mierze bazuje na użyciu jednego, za to kluczowego urządzenia, bez którego wszystkie funkcjonalności pozostawałyby jedynie w sferze wyobraźni. Mowa oczywiście o routerze, pozwalającym na użytkowanie sieci globalnej i na korzystanie z jej dobrodziejstw również użytkownikom znajdującym się w pobliżu urządzenia. Warto więc poświęcić kilka chwil i zapoznać się dokładnie, na jakiej zasadzie działa i czym jest.

Czym dokładnie jest router?

Wielu użytkowników uważa, że doskonale wie jak odpowiedzieć na to pytanie, jednak w przypadku konieczności sprecyzowania swojej wiedzy mogą pojawiać się problemy.  Dla wszystkich pragnących odrobiny podstawowych informacji przygotowałem niewielki przewodnich po podstawowych funkcjach i zasadzie działania routera.

Należy więc zacząć od tego, czym jest urządzenie zwane routerem. W najprostszych słowach to sprzęt komputerowy pozwalający na łączenie w jednym punkcie wielu różnorodnych sieci internetowych i pozwalający na odbieranie i przesyłanie do osób trzecich moderowanych pakietów danych. Ruch pakietów z informacjami jest kierowany przez systemy routera, oparte na protokołach TCP/IP, dzięki czemu możliwa jest ich odpowiednia klasyfikacja w zależności od posiadanych indywidualnych parametrów, takich jak wyszczególnione maski podsieci. Takie kontrolowanie ruchu nazywa się właśnie routingiem albo trackingiem . Jest to czynność oparta w największej mierze o protokoły IP (Internet Protocols), dzięki którym możliwe jest przesyłanie od odbiorcy do nadawcy całych bloków danych, nazywanych również pakietami informacji. W przypadku bezprzewodowego routera, sygnał wysyłany jest poprzez antenę drogą radiową, do urządzeń wyposażonych w odpowiednie odbiorniki, czy karty sieciowe. Jednak nie od razu urządzenia sprawowały tak zaawansowane funkcje.

Jak rozwijały się technologie?

Obecnie router kojarzymy z małym urządzeniem podpinanym do komputera stacjonarnego, które możemy umieścić (zależnie od długości kabla) praktycznie wszędzie. Nie zawsze jednak tak było. Z początku sprzęt taki nosił nawet inną nazwę. Naukowcy i wynalazcy określali go mianem Gateway, co w wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza „bramę” , „furtkę” lub „tamę”. Początkowo, w latach sześćdziesiątych router był komputerem stacjonarnym bardzo dużych gabarytów, lub wyspecjalizowanym urządzeniem z szybką magistralą przesyłową, jednak mimo to zajmował przynajmniej jedno pomieszczenie znacznej wielkości. Pierwszym z takich urządzeń był IMP Interface Message Processor , który był właściwie zmodyfikowanym komputerem, którego funkcją było przesyłanie pakietów danych do innych urządzeń znajdujących się w pobliżu. Wraz z powstaniem tego wynalazku, zapoczątkowano też pierwszą zarejestrowaną sieć transferową opartą o wysyłanie i odbieranie danych w pakietach. Została ona wdrożona i stopniowo ulepszana przez firmę zajmującą się połączeniami komputerowymi i rozwojem usług telekomunikacyjnych - International Network Working Group i otrzymała roboczą nazwę ARPANET. Od wcześniej stosowanych technologii różniły się dwoma rzeczami. Po pierwsze, mogły łączyć różnorodne, niepowiązane ze sobą sieci jednocześnie, tak jak na przykład sieci szeregowe i lokalne połączenia pomiędzy urządzeniami. Po drugie, nie zapewniały dalej właściwej ochrony i prawidłowości przesyłanych danych, które często były tracone w procesie transferu, lub dochodziły do odbiorcy w niepełnych pakietach. Szybko jednak wprowadzono ulepszenie, które zapewniało stabilność i dokładność przy wysyłaniu i odbieraniu pakietów danych, dzięki wspomnianemu wyżej protokołowi IP.

Po tych jakże rewolucyjnych dla przemysłu komputerowego unowocześnieniach, dalsze prace przebiegały już znacznie szybciej, a kolejną sieć komputerowych bram przesyłowych została ustanowiona przez firmę Xerox w roku 1974. Rok później opracowano pierwszy router z obsługą protokołu IP z prawdziwego zdarzenia. Za ten sukces w branży odpowiedzialna była firma Virginia Strazisar istniejąca w Sanach Zjednoczonych i jeden z prekursorów modernizacji technologii przesyłowych. Wraz z szybkim rozwojem techniki, obsługa pojedynczego protokołu stała się standardem i zaczęto poszukiwać kolejnych rewolucyjnych rozwiązań. Jedno z nich ujrzało światło dzienne w roku 1981, kiedy to grupa naukowców MIT pracującej dla uniwersytetu w Stanford zaprezentowała pierwszy na świecie router obsługujący większą ilość IP (router Multiprotokołowy). Zaś od roku 1885 rozpoczęto pracę nad routerami sieciowymi opartymi na bazie zminiaturyzowanych komputerów przenośnych, i na takiej bazie są one produkowane do dnia dzisiejszego. Są to niewielkie urządzenia elektroniczne z niezwykle zaawansowaną technologią przesyłową, zapewniającą odpowiedni zasięg, działanie na odpowiednich pasmach częstotliwości, oraz za szyfrowanie danych podlegających procesowi transferu.

Obecnie routery bezprzewodowe z wbudowanymi systemami operacyjnymi, takimi jak Linux czy Unix są na tak wysokim stadium technologicznego rozwoju, iż naukowcy NASA niejednokrotnie umieszczali je na promach kosmicznych w celu utrzymywania właściwego zasięgu ze znajdującymi się na ich pokładzie kosmonautami, lub dla odbioru danych przesyłanych do bazy w formie graficznej czy dźwiękowej służącej poszerzeniu wiedzy ludzkiej. Uruchomiono nawet program o roboczej nazwie IRIS (Internet Routing In Space – przesył pakietów internetowych w przestrzeni kosmicznej), który jak sama nazwa wskazuje ma na celu powolne zakończenie ery dominacji satelitów. Doskonały zasięg i właściwe warunki dla przesyłania sygnału mogą znacznie zmniejszyć występujące przy korzystaniu z Internetu opóźnienia i przestoje w przesyłach  , jednak przy dostępnej technologii odbędzie się to kosztem zmniejszenia maksymalnej możliwej prędkości transferu jaką będzie miał do dyspozycji użytkownik. Obecnie jest ona nawet do trzech razy mniejsza niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań naziemnych i wynosi od 70 do 100 Mb/s.

Kolejnym krokiem milowym, są opracowywane przez największe firmy, takie jak Cisco czy Huawei moduły przeznaczone do implementacji w urządzeniach, mających na celu znaczne zwiększenie oferowanych przez nie maksymalnych przepustowości przesyłowych. Za jedno z większych osiągnięć uważa się chip firmy Juniper Networks rozciągający możliwości routerów daleko poza wcześniej wyznaczone granice i pozwalający na transfer pakietów z prędkościami dochodzącymi do 100 Gb/s. Z punktu widzenia technologii jest to już jednak zamierzchła historia, gdyż od roku 2007 ta sama firma w swojej ofercie posiada już moduł, którego możliwości oferują imponujące 1,6 Tb/s przy przesyłaniu plików od odbiorcy do nadawcy znajdującego się w tej samej sieci.

Podsumowanie

Jak doskonale widać, router odgrywa w codziennym życiu bardzo ważną funkcję zapewniając wielu użytkownikom w pomieszczeniach jak i na otwartych przestrzeniach korzystanie z dobrodziejstw sieci internetowej, dzięki ich używaniu jako Hot Spotów czy Access Pointów w większych miastach. Dzięki najnowocześniejszym protokołom szyfrującym, takim jak SSL czy WEP pozwalają na bezpieczeństwo użytkowników połączonych siecią i uniemożliwia ataki hakerskie dzięki zastosowaniu 64 lub 128 bitowych kluczy dostępowych. Również technologicznie przeżyły przez ostatnie dziesięciolecia niezwykłą ewolucję, stając się niewielkim urządzeniami o wielkich funkcjach i możliwościach, mimo iż rozpoczynały swoją przygodę jako ogromne elektroniczne twory o niezwykle ograniczonych możliwościach. XXI wiek przyniósł rozszerzenie funkcjonalności routerów w kosmos, jak również znacznie zwiększył możliwości przesyłowe tego sprzętu dzięki aplikacji najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. W tym roku same Stany Zjednoczone zaplanowały wydatki na dalszy rozwój routerów na poziomie 10 miliardów dolarów, dzięki czemu możemy być pewni dalszego prężnego rozwoju tej branży telekomunikacji bezprzewodowej.

Podobne publikacje

Ostatnie komentarze na forum