Wyszukiwarka:
Wi-Fi
 
 

Kamery IP

Wielu z nas waha się odnośnie zakupu bezprzewodowej kamery IP i zaimplementowanie jej jako dodatkowego komponentu sieci. W poniższym artykule przyjrzymy się kwestii tych urządzeń nieco bliżej.

Kamery iP w sieciach bezprzewodowych

Jak doskonale wiadomo i o czym już niejednokrotnie pisaliśmy na łamach portalu – routery i modemy nie są jedynymi istotnymi komponentami domowej i firmowej sieci. Poza nimi wyróżnić możemy coraz szerzej stosowane kamery IP pozwalające na zachowanie bezpieczeństwa hali usługowej lub posesji. To właśnie tym niewielkim stróżom bezpieczeństwa poświęcimy dzisiejszy artykuł.

Jeszcze niedawno monitoring kojarzony był głównie z wykorzystaniem tradycyjnych przewodowych kamer o dosyć dużych gabarytach, które niejednokrotnie od razu rzucały się w oczy przypadkowym przechodniom, klientom i domownikom.  Obecnie jednak, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii możliwe jest zastosowanie niewielkich kamer IP, które działają w sposób bezprzewodowy. Pozwala to na dokonanie znacznych oszczędności jeżeli chodzi o ilość potrzebnych do wykorzystania kabli, ograniczając je jedynie do konieczności zastosowania kabla zasilającego, a co więcej – pozwala to na proste zintegrowanie urządzeń monitorujących w sieci komputerowej, dzięki czemu przy wykorzystaniu odpowiednio zmodyfikowanej infrastruktury istnieje możliwość połączeniu od kilku do kilkunastu rożnych kamer. Daje to administratorowi sieci możliwość pełnej obserwacji sytuacji zarówno wewnątrz pomieszczenia jak i w obejściu. Posiadanie w sieci kamery Ip jest również niezwykle korzystne w przypadku prowadzenia sklepu lub innego przedsiębiorstwa usługowego, z uwagi na fakt że w przypadku ewentualnej kradzieży lub przestępstwa możliwe jest niezwykle łatwe zidentyfikowanie sprawców.

Co więcej, nowoczesne kamery przewodowe stają się coraz bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców, jako że niekonieczne staje się już stosowanie dwóch kabli – oddzielnego odpowiedzialnego za zasilanie urządzenia i dodatkowego kabla którym przesyłane są dane rejestrowane przez urządzenie. Dzięki wykorzystaniu technologii PoE (Power over Ethernet) możliwym staje się jednoczesne zasilanie kamery oraz transfer danych. W dzisiejszym artykule skupimy się jednak w większym stopniu na kamerach działających w sposób bezprzewodowy.

Już na samym początku warto nadmienić, że ich charakterystyka odnośnie zastosowanej technologii sieciowej jest bardzo podobna jak ma to miejsce w przypadku różnorodnych routerów czy innych urządzeń mobilnych, jako że są one wyposażone w kartę sieciową zgodną ze standardem 802.11, najczęściej w wersji n. Pozwala to na łatwe dołączenie komponentu do sieci, jako że pracuje on w jednakowym pasmie częstotliwości – 2,4 GHz i jest traktowany przez system jako kolejny element połączenia sieciowego. Warto jednak pamiętać, iż samo wykrycie urządzenia nie jest jednoznaczne z jego właściwym funkcjonowaniem. Konieczne jest bowiem dodatkowe zainstalowanie oprogramowania (najczęściej dołączanego do produktu), które pozwoli we właściwy sposób skonfigurować kamerę, ustawić wszelkie niezbędne opcje zarządzania obrazem oraz dostosować opcje dodatkowe, takie jak automatyczne wykrywanie ruchu czy nagrywanie w nocy.

Warto również wspomnieć iż w przypadku instalacji kamer kwestia zasięgu jest niemal identyczna jak przy stosowaniu routera lub modemu sieciowego. Możliwość oddalenia urządzenia od głównej jednostki nadającej sygnał może bowiem standardowo wynosić około 25 metrów, jednak w przypadku, gdy wykorzystane zostaną dodatkowe wzmacniacze czy anteny przesyłowe, wartość tę można zwiększyć czterokrotnie, jeżeli tylko na przeszkodzie nie staną inne urządzenia generujące silne zakłócenia lub grube przeszkody terenowe, takie jak betonowe ściany. Co może wydawać się dziwne przy pierwszej instalacji urządzeń – odpowiednio dobrany router może mieć niebagatelny wpływ na właściwe działanie kamer IP podłączonych do sieci. Z uwagi na fakt, iż coraz więcej produktów nagrywa obraz w jakości 2 Mpix lub więcej, przesyłane do sieci informacje zajmują coraz więcej miejsca, co prowadzi do konieczności wyposażenia sieci w router, który będzie w stanie właściwie obsłużyć przesyłane dane bez generowania opóźnień w odpowiedzi na zapytania innych użytkowników. Aby uniknąć przeciążenia lub utrudnionego dostępu do zasobów sieciowych zalecane jest zastosowanie do budowy sieci, w której pracować mają kamery w router o maksymalnej prędkości wahającej się pomiędzy 300 a 450 Mb/s pracujący w standardzie 802.11 n. Dopiero takie urządzenie zapewnia płynną komunikację pomiędzy obydwoma komponentami sieci, dzięki czemu użytkownicy korzystający z zasobów sieciowych nie doświadczają spowolnionych reakcji na wysyłane zapytania. W celu usprawnienia działania sieci warto również rozważyć zakup kamer wyposażonych w czujnik ruchu, które obraz przesyłać będą jedynie w przypadku pojawienia się w polu widzenia ruchomego obiektu lub osoby. Pozwoli to na odciążenie łącza oraz oglądanie godzin bezwartościowego materiału filmowego podczas przeprowadzanej inspekcji.

Jedną z najciekawszych opcji wykorzystywanych obecnie w przypadku kamer IP z wyższej półki jest zastosowanie funkcji rotacji obiektywu w celu dostosowania pola widzenia do aktualnego zapotrzebowania użytkownika. Co więcej, do produktów takich dołączane są dodatkowe aplikacje pozwalające na manualne sterowanie kamerą z poziomu komputera głównego, co umożliwia niezwykle precyzyjne ustawienie pola widzenia z dokładnością do jednego stopnia. Jeżeli administrator sieci uzna, że opcja taka jest niezbędna, powinien on rozejrzeć się za kamerą oferującą pełną oś obrotu w poziomie oraz jak największe odchylenie w pionie. Możliwości takie sprawiają, że liczbę kamer ograniczyć można do niezbędnego minimum, jako że jeden produkt jest w stanie nadzorować znaczną część hali, pomieszczenia czy obejścia.

Kamery IP, które służyć mają głównie do dozoru powinny dodatkowo wyposażone być w niewielkie diody LED o dużej mocy umieszczone dookoła obiektywu, dzięki czemu istnieje możliwość odpowiedniego doświetlenia terenu monitorowanego podczas nagrań nocnych. Funkcję te docenia i stosuje coraz większa rzesza producentów, jako że dostrzeżono, iż bez dodatkowego źródła światła obraz okazuje się w wielu przypadkach nieczytelny, zwłaszcza w przypadku panujących na zewnątrz niekorzystnych warunków pogodowych które dodatkowo zakłócać mogą odbiór i negatywnie wpływać na jakość nagrania.

Aby zapobiec dodatkowym kosztom, należy także upewnić się, czy kamera, którą pragniemy zakupić i zaimplementować w sieci jest dokładnie tym, czego potrzebujemy. Ma to głównie odniesienie w przypadku kamer przeznaczonych wyłącznie do użytku zewnętrznego, jako że wiadomo iż kamera wewnętrzna nie poradzi sobie w warunkach ekstremalnej temperatury panującej na zewnątrz oraz w przypadku opadów atmosferycznych. Z drugiej strony, kamery zewnętrzne posiadają o wiele wydajniejsze i mocniejsze obudowy chroniące przed działaniem sił przyrody, które to zabezpieczenia w znaczny sposób odbijają się na cenie produktu. Niestety, nie zawsze informacja o przeznaczeniu urządzenia jest w sposób bezpośredni podana przez producenta, dlatego też warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją produktu przed dokonaniem zakupu.

Ostatnią kwestią, która okazać się może niezwykle przydana przy zakupie kamery, która ma zostać komponentem sieci bezprzewodowej jest zaimplementowanie w produkcie dodatkowego złącza USB, dzięki któremu nie jest konieczne zajmowanie znacznych ilości miejsca na dysku komputera stacjonarnego, jako że dane nagrywane przekazywane są w takim układzie bezpośrednio do wymiennego nośnika pamięci, który następnie poddać można archiwizacji. W przypadku, gdy dane uznane zostaną za niewarte uwagi, nagrania można w prosty sposób skasować na dowolnym komputerze, nie obciążając zasobów komputera głównego. Port USB może także posłużyć administratorowi do łatwej aktualizacji oprogramowania urządzenia w przypadku nieprawidłowości działania lub koniczności ponownej instalacji w środowisku sieciowym o innej specyfikacji.

PodsumowanieKamery bezprzewodowe będące komponentami sieci to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich administratorów dbających o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i pomieszczenia w którym się znajdują. Urządzenie posiadające takie funkcje jak tryb nagrywania w nocy, czujnik ruchu czy obrotowa głowica pozwala na uzyskanie pożądanego obrazu obiektów i osób znajdujących się w ruchu w precyzyjnie określonym polu widzenia. Dodatkową zaletą kamer IP, poza maksymalną oszczędnością kabla przyłączeniowego, są ich niewielkie rozmiary, pozwalające w łatwy sposób ukryć element z dala od wzroku użytkowników sieci, umożliwiając efektywną obserwację otoczenia bez wzbudzania jakichkolwiek podejrzeń. Jedynym mankamentem urządzeń produkowanych obecnie jest fakt, iż pracują one przy wykorzystaniu częstotliwości 2,4 GHz, która z uwagi a fakt jej rozpowszechnienia, przyczyniać się może do powstawania zakłóceń, zwłaszcza w przypadku, gdy wielu użytkowników wykorzystuje zasoby sieciowe jednocześnie. Jest to jednak niewielka cena za zapewnienie sobie oraz posesji bezpieczeństwa, dlatego też na włączenie do sieci kamer IP decydują się także użytkownicy indywidualni, implementując urządzenia w swoich bezprzewodowych połączeniach domowych. Może warto więc rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem w rozsądnej cenie, w pełni dostosowanym do naszych indywidualnych preferencji ?

Ostatnie komentarze na forum

Gość: Becky
07-09-2016 godzina 02:28:48
Kndlgeowe wants to be free, just like these articles! http://jppsspw.com [url=http://gozaksl.com]gozaksl[/url] [link=http://baiyik.com]baiyik[/link]
Gość: Marden
07-09-2016 godzina 02:27:01
That\'s a subtle way of thkining about it. http://hazrmyel.com [url=http://ovfmkgef.com]ovfmkgef[/url] [link=http://bsmspcwzfv.com]bsmspcwzfv[/link]
Gość: Pink
07-06-2016 godzina 19:24:13
Canllig all cars, calling all cars, we\'re ready to make a deal.
Gość: Lainey
07-06-2016 godzina 12:12:58
You got to push it-this esatenisl info that is! http://czdovbqm.com [url=http://yhcetetfm.com]yhcetetfm[/url] [link=http://riwbldvz.com]riwbldvz[/link]
Gość: Bette
07-06-2016 godzina 12:10:41
Wow! Great to find a post knoknicg my socks off! http://qvrbgpbc.com [url=http://xgfeezvprd.com]xgfeezvprd[/url] [link=http://fdvlyl.com]fdvlyl[/link]
Gość: Skip
07-06-2016 godzina 05:28:13
Your cranium must be prettcoing some very valuable brains.
Gość: Yelhsa
07-06-2016 godzina 05:26:02
Tha\'ts going to make things a lot easier from here on out.
Gość: Janet
07-04-2016 godzina 23:26:25
Whoever edits and puebsihls these articles really knows what they\'re doing.
Gość: Jenny
07-04-2016 godzina 22:12:51
Essays like this are so important to brnodeniag people\'s horizons.
Wszystkie komentarze (14)