Wyszukiwarka:
Wi-Fi
 
 

Repeatery

Podczas tworzenia sieci, zwłaszcza tych rozleglejszych, repeatery mogą okazać się ich nieodłącznym elementem. Dlatego też w dzisiejszym artykule przyjrzymy się im nieco bliżej, przedstawiając ich główne funkcje i ogólną charakterystykę.

 

Repeatery

Podczas zakupu osprzętu sieciowego do użytku domowego lub dla firmy, poza routerami należy niejednokrotnie dokupić dodatkowy osprzęt sieciowy, taki jak anteny, serwery, czy kamery IP. Istnieje również komponent sieci, którego nazwa brzmi tajemniczo i niedoświadczonemu użytkownikowi nie zdradza zastosowania produktu. Mowa bowiem o repeaterze. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy pokrótce zasadę działania tego typu urządzeń, ich zastosowanie oraz cechy charakterystyczne.

Informacje ogólne

Po zapoznaniu się z innymi, polskimi określeniami repeatera, przestaje on momentalnie być tajemniczym urządzeniem o nieodgadnionym zastosowaniu. Jest to bowiem nic innego jak wzmacniacz sygnału sieciowego lub innymi słowy – regenerator sygnału. Jego głównym zadaniem jest zwiększanie siły sygnału wysyłanego przez sieć bezprzewodową, w celu rozciągnięcia jej zasięgu poza obszar obsługiwany przez modem lub router. Co więcej, repeater okazać się może niezwykle przydatny w przypadku połączeń, które są stale zakłócane, na przykład przez inne urządzenia elektroniczne pracujące na tym samym paśmie częstotliwości, przeszkody terenowe i niektóre z wykorzystywanych rozwiązań architektonicznych (grube, betonowe ściany tłumiące sygnał). W takim przypadku zasięg routera lub innego sprzętu sieciowego okazać się może niewystarczający, jako że jest nawet kilkakrotnie słabszy niż zapewniał o tym producent przy zakupie. W takim przypadku, aby uniknąć konieczności dzielenia łącza lub zakupu kolejnego routera, zalecane jest zastosowanie wzmacniaczy sygnału, które obecnie stają się coraz tańsze, jednocześnie zapewniając użytkownikowi szereg przydatnych funkcjonalności.

Co ciekawe, urządzenia te działają jedynie na zasadzie przekazywania wychwyconego sygnału, bez próby jego dodatkowej interpretacji czy sprawdzania poprawności w czasie rzeczywistym. Pozwala to na uniknięcie dodatkowych przestojów przesyłowych oraz umożliwia na maksymalne zmniejszenie rozmiarów wzmacniaczy sygnałów. Ostatnio niezwykle popularnym trendem jest również wykorzystywanie w sieciach bezprzewodowych repeaterów zasilanych bezpośrednio z gniazdka elektrycznego, co pozwala poczynić znaczne oszczędności pod względem zużytego okablowania oraz – w przypadku dużych hal – pozwala na dokładne pokrycie sygnałem całego pomieszczenia poprzez równomierne stosowanie kolejnych regeneratorów sygnału.

Obecnie rozwój technologiczny wzmacniaczy poszedł znacznie do przodu, dzięki czemu powstają produkty dostosowane do wymagań poszczególnych typów konsumentów. Z najistotniejszych wyróżnić należy na pewno wzmacniacze analogowe i cyfrowe. W pierwszym z przypadków jest to repeater spełniający wymienione powyżej założenia: przechwytywanie sygnału radiowego oraz przekierowywanie go dalej bez jakiejkolwiek ingerencji w jego naturę. W przypadku cyfrowych regeneratorów sygnału miejsce ma nie tylko przekazywanie informacji, ale również dodatkowe poprawianie jakości sygnału, zmniejszanie powstających w przypadku urządzeń docelowych znajdujących się w dużej odległości od routera strat danych, jak również poprawa parametrów czasowych. Pozwala to na zminimalizowanie czasu pomiędzy przesłaniem do sieci żądania a otrzymaną odpowiedzią w formie wykonanej usługi. Zwłaszcza ostatnia opcja jest przydatna, głównie w przypadku, gdy wykorzystywany w sieci router nie należy do urządzeń najnowocześniejszych i charakteryzuje się spowolnieniem pracy podczas ewentualnych przeciążeń lub zbliżania się do granicy wydajności. Wzmacniacz cyfrowy zastosowany w takim przypadku znacznie poprawi jakość sygnału i umożliwi skrócenie czasu, w jakim dociera on do poszczególnych użytkowników, nawet przy pełnym wykorzystaniu możliwości przesyłowych głównego urządzenia sieciowego.

W przypadku zakupu wysoce wyspecjalizowanych urządzeń, takich jak routery dwuzakresowe, czy modemy nowej generacji, prawie pewnym jest, iż producenci zadbali o dodatkowe wzmocnienie sygnału sieciowego. Kupując produkty z wyższej półki możemy więc być przekonani, iż posiadają one wbudowane regeneratory sygnału, i mimo iż produkt taki może być nieco droższy niż standardowe routery czy modemy, pozwoli on na poczynienie znacznych oszczędności w okresie późniejszym. W takim przypadku zakup dodatkowego repeatera staje się jedynie działaniem opcjonalnym, w przypadku, gdy z routera korzysta znaczna liczba użytkowników, lub gdy konieczne jest możliwie największe zminimalizowanie poziomu strat danych podczas przesyłu. Wbudowane wzmacniacze poprawiają sygnał po wyjściu z każdego z portów urządzenia, dzięki czemu już podczas przesyłania do użytkowników ma on wysoką jakość i charakteryzuje się zadowalającymi parametrami czasowymi. Co więcej, działanie wzmacniacza zaimplementowanego w urządzeniu zwiększyć można poprzez zastosowanie dodatkowych filtrów sprzętowych oraz wprowadzenie priorytetów wysyłania pakietów danych. Dzięki wdrożeniu takich procedur sygnał przesyłany jest z wykorzystaniem tylko jednego portu po otrzymaniu określonego żądania, przez co sygnał wychodzący może być maksymalnie skoncentrowany i wzmocniony.

Omawiając charakterystyczne typy wzmacniaczy trudno nie wspomnieć także o urządzeniach, które przeznaczone są do wykorzystania przy stosowaniu określonych technologii przesyłowych. W naszym kraju najpopularniejszy jest wzmacniacz ADSL, którego główną funkcją jest polepszanie jakości sygnały liniowego pomiędzy routerem a użytkownikiem. Rozwiązanie takie stosowane jest na przykład w przypadku urządzeń wchodzących w skład usługi Neostrada. Warto jednak nadmienić, że nie jest to jedyny typ repeaterów. Możliwe jest także wyróżnienie regeneratorów HDSL, które jednak z uwagi na swoją cenę i specyfikę zastosowania stosowane są jedynie w przypadku sieci przemysłowych i komercyjnych, jako że z uwagi na charakterystykę pracy konieczne jest zastosowanie podzespołów, których cena niejednokrotnie przekracza koszt zakupu kolejnego routera czy modemu. Działanie urządzenia w ogólnym rozumieniu opiera się jednak na tych samych zasadach, jako że sygnał liniowy HDSL przesyłany jest po uprzedniej analizie oraz polepszeniu parametrów przechwyconych danych i możliwym ich skoncentrowaniu. Obecna technologia wymusza także wprowadzenie na rynek wzmacniaczy cyfrowych nowej generacji, które przystosowane są do regeneracji sygnału przesyłanego za pomocą światłowodów. Wzmacniają one sygnał optyczny w strategicznych punktach połączenia sieci, pozwalając na uzyskanie szybkości i jakości transferu sugerowanej przez dostawcę.

Wiele firm, takich jak TP-Ling, Huawei, czy Asus zajmują się produkcją wzmacniaczy sieciowych, dzięki czemu każdy z użytkowników znaleźć może odpowiadający mu wariant cenowy i funkcjonalny. W przypadku najbardziej podstawowych wzmacniaczy analogowych, ceny produktów rozpoczynają się już od 50 złotych, dzięki czemu poprawa wydajności połączenia internetowego nie musi się wiązać z dużymi nakładami finansowymi. W przypadku jednak, gdy potrzebne jest zastosowanie repeatera cyfrowego, zasilanego dodatkowo z gniazdka i charakteryzującego się wysokim stopniem regeneracji sygnału, liczyć się należy z nawet kilkukrotnym wzrostem ceny produktu. Urządzenia ze średniej półki nabyć można obecnie w cenie od 200 do 400 złotych, jako że wszelkie produkty sprzedawane powyżej tej ceny, opracowane są jako osprzęt dla profesjonalistów, zawierający dodatkowe funkcje lub przeznaczony do dodatkowe funkcjonalności, które nie są przydatne w codziennym użytkowaniu sieci. Jak zatem można zauważyć, poprawa jakości działania sieci i rozszerzenie jej zasięgu nie wiąże się z kilkukrotnym zwiększeniem kosztów, a w przypadku zastosowania urządzeń zasilanych w systemie PoS mówić można nawet o daleko idących oszczędnościach wynikających z braku konieczności stosowania dodatkowych podłączeń. Na rynku znaleźć można także przenośne wzmacniacze sygnału GSM w postaci przenośnych anten, które doskonale nadają się w przypadku stosowania modemów 3G i częstych zmianach miejsca pobytu.

Podsumowanie

Obecnie rynek sieciowy oferuje zainteresowanym szeroką gamę różnorodnych repeaterów i urządzeń regenerujących sygnał, które dostosowane są do możliwości finansowych, wymagań oraz preferencji, jakich oczekuje od produktu kupujący. Zależne od preferencji, wybór nasz może bowiem paść na prosty repeater analogowy, który posłuży jedynie do zwiększenia zasięgu stworzonego połączenia, na przykład na obszar całej posesji. W przypadku zastosowań komercyjnych lub wysokich wymagań odnośnie parametrów jakościowych przesyłanych informacji warto jednak wydać nieco większą sumę pieniędzy i wyposażyć się w urządzenie cyfrowe, z dodatkowymi możliwościami analizy i pełnej regeneracji sygnału. Najbardziej wymagający użytkownicy indywidualni pokusić się mogą również o zakup nieco droższego routera lub modemu, z zaimplementowanym już podczas produkcji wzmacniaczem sygnału dla każdego z portów, dzięki czemu jedno urządzenie spełniać będzie aż dwie istotne funkcje. W takim przypadku, routery same działać mogą jako repeatery cyfrowe, na przykład podczas tworzenia sieci opartej na kilku lub kilkunastu podobnych urządzeniach. Jak więc widać – wybór jest dosyć szeroki, a decydującymi kwestiami są jedynie zasobność portfela i indywidualne preferencje odnośnie produktu.

 

Ostatnie komentarze na forum

Gość: Jennabel
07-09-2016 godzina 02:28:48
That\'s a molbadre-ker. Great thinking! http://zyxwynybtar.com [url=http://wfsqrneyczd.com]wfsqrneyczd[/url] [link=http://rgfubnz.com]rgfubnz[/link]
Gość: Gatsy
07-06-2016 godzina 19:25:59
That\'s a skillful answer to a difflcuit question
Gość: Jayden
07-06-2016 godzina 05:27:56
Great article but it didn\'t have ev-rtyhingeI didn\'t find the kitchen sink!
Gość: Takeo
07-04-2016 godzina 23:18:01
That\'s a qut-ckwiited answer to a difficult question
Wszystkie komentarze (5)