Wyszukiwarka:
Wi-Fi
 
 

Jaka jest przyszłość WiFi?

Topologia gwiazdy

W dzisiejszych czasach do sieci bezprzewodowych można podłączyć się za pomocą różnego rodzaju sprzętu: telefonu, komputera czy aparatu fotograficznego. Nie jest to nic nowego, natomiast nadal utrudnieniem jest połączenie z publicznym hotspotem, który wymaga uwierzytelnienia przez przeglądarkę. Na przeciw temu wyszła organizacja Wi-Fi Alliance, proponując program Passpoint.

Passpoint

Celem programu jest umożliwienie podłączenia do hotspota bez konieczności logowania się, czy podawania haseł. Uwierzytelnianie bowiem będzie odbywać się za pomocą np karty Sim. Passpoint obsługuje system autoryzacji oparty na Subscriber Identity Module (SIM), który już teraz pozwala klientom operatorów komórkowych na płynne przełączanie się pomiędzy sieciami różnych firm w ramach roamingu.  Pierwszego zastosowania Passpoint w Polsce dokonała firma Orange przy pomocy Hotspot 2.0. Hotspot 2.0 (znany również jako Passpoint) polega na pełnej automatyzacji połączeń pomiędzy np smartfonem czy tabletem , a punktem dostępowym, czyli hotspotem.Sprzęt mobilny wykrywa i automatycznie łączy się z siecią Wi-Fi operatora w przypadku kolejnych wizyt w tej samej lokalizacji.

Standard 802.11ac

Istotny rozwój WI-Fi można zaobserwować także w ciągłym zwiększaniu szybkości transmisji danych. Nowe generacje Wifi sukcesywnie podnoszą prędkość połączenia. Nowy standard wyznacza
802.11ac znany również jako „Gigabit WiFi”. Jest to piąta generacja sieci bezprzewodowych , która daje prędkość połączenia przekraczającą 1 Gbps. W porównaniu z najpopularniejszym obecnie IEEE 802.11n wprowadzono w nim wiele usprawnień oraz dopuszczono stosowanie licznych metod przyspieszania wymiany dużych ilości danych. Standard 802.11ac dotyczy pasma w okolicach częstotliwości 5 GHz, podczas gdy urządzenia 802.11n działają na częstotliwościach 2,4 GHz. Przy takim paśmie można nie tylko zwiększyć liczbę urządzeń mogących jednocześnie komunikować się w tej przestrzeni ale też przyspiesza wymianę danych. Nowa generacja, zgodna z 802.11ac, pozwala przypuszczać jakie zmiany nastąpią w routerach. Producenci routerów tworzą specjalne aplikacje umożliwiające dostęp do danych w sieci lub konfigurację niektórych parametrów urządzenia za pomocą telefonu komórkowego z dowolnego miejsca na świecie. Mimo, że najnowsze modele zgodne ze standardem 802.11ac są bardzo podobne do swoich poprzedników z rodziny 802.11n róznice w transferze zobaczymy przy zwiększaniu odległości .

WiGig / 802.11ad

WiGig zwany również 802.11ad to kolejne rewolucyjne rozwiązanie proponujące transfer danych na poziomie 7 Gb/s. Niestety jest to możliwie tylko przy częstotliwości 60 GHz (w przypadku poprzednich standardów były to 2,4 i 5 GHz). Im wyższa częstotliwość fal radiowych, tym mniejszy zasięg – który może nie przenikać tak łatwo przez ściany czy meble. Tym samym nowy standard zostawia daleko w tyle sieci WiFi, których najmłodszy przedstawiciel 802.11ac może maksymalnie wyciągnąć do 1 Gb/s.

Ostatnie komentarze na forum