Wyszukiwarka:
Wi-Fi
 
 

Cain and Abel

Ten niewielki program pzowala na odzyskiwanie utraconych lub zmienionych bez wiedzy użytkownika haseł, jak również pozwala na administrację użytkowanym połączeniem sieciowym.

 

Cain and Abel

W przypadku tej aplikacji, niewątpliwie jednym z najbardziej intrygujących elementów jest jej nazwa. Co ciekawe, znajduje ona niejako odniesienie do funkcji oferowanych przez program,  jako, że dzięki jego wykorzystaniu administrator może w prosty sposób wyśledzić ewentualnych intruzów zagrażających bezpieczeństwu sieci,  jak też w prosty sposób zarządzać zasobami sieciowymi oraz najistotniejszymi hasłami połączenia. Może też okazać się doskonałym narzędziem diagnostycznym, przydatnym podczas analizy wydajności sieci.

Opis aplikacji

Cain and Abel to program, który umożliwia użytkownikowi wykorzystanie szerokiego wachlarza modułów, pozwalających na uzyskanie znacznego stopnia kontroli nad użytkowanym połączeniem. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż administrator otrzymuje na przykład możliwość odzyskania haseł systemowych i sieciowych w niezwykle prosty sposób, czy też nagrywanie rozmów prowadzonych za pomocą protokołu VoIP. Co ciekawe, istnieje także funkcja pozwalająca na łamanie ustawionych haseł za pomocą wbudowanego w aplikacji słownika, ataku typu Brute-Force czy też analizy kryptograficznej. Jest to znaczna zaleta aplikacji, jako że dzięki tym niewielkim modułom możliwe jest sprawdzenie poziomu zabezpieczeń użytkowanej przez nas sieci. Może się bowiem okazać, iż aplikacja w ciągu kilku minut złamie hasła dostępowe chroniące najbardziej poufnych danych. W takim przypadku zaleca się oczywiście niezwłoczną zmianę danych autoryzacyjnych.

Oprogramowanie wykorzystywać można również jako uzupełnienie programów ostrzegających, z uwagi na fakt, iż umożliwia ono śledzenie użytkowników korzystających w danym momencie z połączenia sieciowego. Istotną właściwością jest dokładne wyświetlanie ich danych identyfikacyjnych, takich jak adresy IP, numery karty MAC, czy wykorzystywana platforma operacyjna. Podczas korzystania z niewielkich sieci, w bardzo prosty sposób można określić, czy nie mamy do czynienia z włamaniem do sieci lub wykorzystywaniem jej zasobów przez osoby do tego niepowołane.

Jak piszą na stwojej oficjalnej stronie sami dystrybutorzy – jednym z głównych celów aplikacji jest jej zastosowanie przez specjalistów z dziedziny zabezpieczeń systemowych i sieciowych oraz diagnostyków, który za pomocą aplikacji odczytać mogą zapomniane lub zmienione wbrew woli administratora hasła. Oferują to moduły pozwalające na odszyfrowywanie haseł sieci bezprzewodowych oraz wyświetlanie okien systemowych z hasłem, gdzie jest ono zastępowane za pomocą gwiazdek. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka całkowitej utraty dostępu do zapisanych na dysku lub serwerze informacji. Nie bez znaczenia jest także możliwość szybkiego przywrócenia sieci do pełnej funkcjonalności po podłączeniu nowego sprzętu lub rekonfiguracji już istniejącego, kiedy to wszelkie hasła zmieniane są na domyślne.

Najnowsza wersja aplikacji wprowadza swego rodzaju rewolucję, wprowadzając nowe moduły, między innymi – system pozwalający na śledzenie i analizę poszczególnych pakietów danych oraz określanie nadawcy/odbiorcy pakietów danych. Oprogramowanie zostało również zoptymalizowane, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca na dysku twardym oraz zużywa zauważalnie mniejszą ilość zasobów sieciowych podczas pracy. Nowe wydanie programu Cain and Abel to także możliwość eksportowania wyników analizy, czy też odszyfrowanych haseł w logach systemowych w celu ich późniejszego wykorzystania wedle uznania administratora.

Podsumowanie

Program Cain and Abel to wszechstronne i niezwykle wydajne narzędzie pozwalające na odzyskiwanie wszelkich utraconych lub zmienionych bez wiedzy użytkownika haseł autoryzacyjnych. Służy także jako program analizujący pracę ustanowionego połączenia, dzięki czemu administrator może w czasie rzeczywistym ocenić wykorzystanie zasobów sieciowych, ewentualne przeciążenia sieci, ilość użytkowników z niej korzystających, czy też niepowołane osoby, które uzyskały dostęp do połączenia. Pozwala to na podjęcie szybkich kroków mających na celu przeciwdziałanie i prewencję. Oprogramowanie nie zużywa zbyt dużej części zasobów komputera, nie powoduje także dodatkowych przeciążeń podczas wykonywania testów. Aplikacja dostępna jest jedynie w angielskiej wersji językowej, co może być znacznym utrudnieniem przy użytkowaniu tej dosyć zaawansowanej aplikacji, jednak na szczęście w Internecie znaleźć można fora poświęcone aplikacji oraz sposobom jej właściwego użytkowania. Program pobrać można ze strony producenta pod adresem: http://www.oxid.it/cain.html lub też z naszego serwisu. Aplikacja znajduje się na dole, pod artykułem.

Pliki do pobrania

Cain and Abel 0.37 MB Pobierz

Ostatnie komentarze na forum