Wyszukiwarka:
Wi-Fi
 
 

Lastpass

Lastpass jest programem pozwalającym użytkownikowi na przechowywanie wszystkich istotnych haseł w jednym miejscu, dodatkowo zabezpieczając je algorytmem szyfrującym i chroniąc dostępu do poufnych informacji dzięki wykorzystaniu głównego klucza autoryzacyjnego.

Lastpass

Zapewne wielu z nas zdarzało się zgubić hasło dostępowe do użytkowanej sieci, aplikacji lub odpowiednio zabezpieczonego folderu. W wielu przypadkach hasło takie jest niemal niemożliwe do odzyskania, jako że zapisane zostało ono na nietrwałych nośnikach informacji lub dysk, na którym składowane były wszystkie dane dostępowe uległ uszkodzeniu lub został sformatowany. Aby zapobiec wynikającym z tego faktu problemom, warto posłużyć się niewielką, acz bardzo przydatną aplikacją o nazwie Lastpass.

Opis programu

Aplikacja ta stworzona została głównie w celu ułatwienia pracy i dostępu do plików administratorom większych sieci, pozwalając na przechowywanie wszystkich haseł w jednym miejscu. Dzięki temu niemal niemożliwa jest ich przypadkowa utrata, a taki zbiór danych minimalizuje ryzyko niespodziewanej utraty dostępu do istotnych zasobów. Program jest nieduży i nie zużywa zbyt wielkiej części zasobów głównie z uwagi na fakt, iż jest on dostępny z poziomu przeglądarki internetowej, gdzie pojawia się on jako jedna z ikon. Po jej kliknięciu użytkownik otrzymuje dostęp do obszernego menu konfiguracyjnego, w którym dokonać można pełnej personalizacji najistotniejszych ustawień oferowanych przez oprogramowanie.  Lastpass może bowiem zapamiętywać naszą aktywność podczas surfowania w Sieci, zapisując wszelkie podane hasła dostępowe, które wykorzystano w celu uzyskania dostępu do kont w serwisach internetowych czy też do serwerów FTP. Jak wiadomo, już w założeniach może pojawić się obawa o skutki przeciwne do zamierzonych, zwłaszcza w przypadku do wszystkich tych wysoce poufnych informacji uzyska dostęp osoba z zewnątrz.

Programiści zadbali również i o ten aspekt, tworząc funkcję hasła głównego aplikacji, zabezpieczającego wszelkie przechowywane w pamięci informacje przed ich wykorzystaniem niezgodnie z pierwotnym założeniem. Dopiero po wprowadzeniu tego klucza dostępowego możliwe jest wyświetlenie wszystkich pozostałych haseł zapamiętanych przez oprogramowanie. Same dane autoryzacyjne są dodatkowo chronione przez hackerami za pomocą wysoce zaawansowanego algorytmu wykorzystywanego do ich dodatkowego zaszyfrowania, tak aby były one czytelne i dostępne jedynie dla posiadacza hasła głównego. Wszystkie te zabezpieczenia stanowią bramę nie do przejścia dla osób niepowołanych, jednocześnie będąc gwarantem bezpieczeństwa dla administratora, który od tej pory może bez obaw przechowywać wszystkie klucze autoryzacyjne w jednym miejscu i w łatwy sposób nimi zarządzać. W każdej chwili możliwa jest bowiem edycja zapisanego hasła lub jego usunięcie z bazy danych, kiedy to przestanie być ono istotne lub wykorzystywane.

Połączenie oprogramowania z przeglądarką internetową oraz dodatkowo zaimplementowana opcja automatycznego pobierania aktualizacji wymusza na użytkowniku rejestrację na stronie Lastpass. Mimo, iż wielu użytkowników uznać może takie działanie za niedorzeczne, jest ono wysoce przydatne, jako iż po rejestracji wpisane przez nas dane mogą być następnie przez ich posiadacza wprowadzane na rożnej maści stronach, na przykład w celu wypełniania formularzy rejestracyjnych lub składania zamówień online.  Na szczególny ukłon w stronę twórców zasługuje także wbudowany generator haseł, który eliminuje konieczność opracowywania trudnych do złamania kluczy autoryzacyjnych. Zabezpieczenia generowane przez program charakteryzują się wysoką jakością, jako że są to kombinacje dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.

Podsumowanie

Aplikacja Lastpass to bardzo przydatne narzędzie pozwalające na zwiększenie stopnia ochrony jednostki roboczej administratora poprzez przechowywanie wszystkich haseł w jednym miejscu. Dodatkowe zabezpieczenia niemal całkowicie eliminują możliwość, iż osoba niepowołana wejdzie w ich posiadanie. Generator haseł również przyda się niejednokrotnie, zwłaszcza podczas tworzenia dużej ilości kont na różnorodnych portalach. Dzięki temu modułowi każdy klucz autoryzacyjny może być niepowtarzalny i niezwykle trudny do złamania dzięki zastosowanym algorytmom. W celu zabezpieczenia administratora przed utratą poufnych informacji, możliwe jest wykorzystanie opcji zapisywania danych dodatkowo na serwerze Lastpass, dzięki czemu ich odzyskanie jest kwestią kilku minut. Jedynym mankamentem może okazać się niepełna lokalizacja produktu, przez co niektóre z bardziej zaawansowanych opcji mogą przysporzyć nieco problemów osobom niezaznajomionym z językiem angielskim. Aplikację pobrać można bezpośrednio z serwera producenta, pod adresem:  www.lastpass.com, jak również z naszego portalu. Plik instalacyjny znajduje się pod artykułem.

Pliki do pobrania

Lastpass 0.38 MB Pobierz

Ostatnie komentarze na forum

Użytkownik
kobra
Postów: 1
28-04-2016 godzina 12:10:08
Odpowiedz...
Wszystkie komentarze (1)